Lněný olej: Diskuze, účinky a nejčastější chyby při užívání

 

Lněný olej: Zázrak pro zdraví, nebo vyhozené peníze? (Velký přehled z diskuzí)

Lněný olej je v komunitách vyznávajících zdravý životní styl věčným tématem. Jedni ho vynášejí do nebes jako levný lék na srdce, pleť i trávení, druzí varují před jeho rychlým kažením a specifickou chutí.

Podívali jsme se na nejčastější diskuzní fóra a vybrali pro vás ty nejhlavnější okruhy, které uživatele pálí.

1. Proč ho všichni tak řeší? (Benefity)

V diskuzích se lněný olej nejčastěji skloňuje v souvislosti s omega-3 mastnými kyselinami. Obsahuje totiž kyselinu alfa-linolenovou (ALA). Pokud nejíte pravidelně tučné mořské ryby, je lněný olej skvělou rostlinnou alternativou.

Co si uživatelé v diskuzích nejvíce chválí?

  • Zlepšení pleti a vlasů: Lidé trpící na ekzémy, suchou pokožku nebo lupénku často píší, že po pár týdnech užívání se jejich stav výrazně zlepšil.

  • Trávení v rtech: Jedna lžíce ráno nalačno je v diskuzích o babičkovských radách evergreenem na zácpu a správný chod střev.

  • Snížení zánětlivosti: Sportovci a lidé s bolestmi kloubů ho užívají jako přírodní protizánětlivý prostředek.

2. Pozor na "žluklou past" – Jak má správně chutnat?

Tohle je v diskuzích téma číslo jedna. „Koupila jsem lněný olej, ale je hrozně hořký, nedá se to jíst. Je zkažený?“ ptá se spousta začátečníků.

Pravda o chuti: Čerstvý, správně vylisovaný lněný olej má příjemnou, lehce oříškovou až travnatou chuť. Jakmile výrazně pálí v krku a je silně hořký, je žluklý. V tu chvíli vám spíše uškodí, než pomůže, protože obsahuje škodlivé volné radikály.

Jak předejít zklamání? (Tipy z diskuzí):

  1. Kupujte ho jen v tmavém skle. Světlo lněnému oleji škodí.

  2. Sledujte datum výroby, ne spotřeby. Čím čerstvější, tím lepší. Idealní je kupovat ho z chladicích boxů.

  3. Po otevření okamžitě do lednice. A spotřebovat ideálně do 3 až 4 týdnů.

3. Budwigové dieta: Hit internetových fór

Pokud zadáte do vyhledávače „lněný olej diskuze“, stoprocentně narazíte na jméno Johanna Budwig. Tato německá lékárnice navrhla protokol založený na kombinaci lněného oleje a nízkotučného tvarohu (případně cottage sýru).

  • Proč zrovna s tvarohem? Podle této teorie se sírou bohaté proteiny v tvarohu navážou na tuky v oleji, čímž se olej stane rozpustným ve vodě. Tělo ho pak dokáže mnohem lépe a efektivněji vstřebat buňkami.

  • Na co se používá? V diskuzích lidé tuto směs (často dochucenou medem a rozmixovaným lněným semínkem) doporučují jako prevenci civilizačních chorob, při chronické únavě i jako podpůrnou léčbu při onkologických onemocněních.

4. Na pánev nepatří!

V diskuzích o vaření se občas objeví fatální chyba: „Můžu na lněném oleji orestovat zeleninu?“ Odpověď zní: Rozhodně NE!

Lněný olej má extrémně nízký kouřový bod (kolem 107 °C). To znamená, že se velmi rychle přepaluje. Při zahřátí se v něm zdravé omega-3 kyseliny okamžitě zničí a promění se v toxické trans-mastné kyseliny. Patří výhradně do studené kuchyně (do salátů, kaší, zálivek nebo do již hotové polévky na talíři).

Shrnutí z diskuzí: Vyplatí se?

Ano, ale musíte vědět, jak na něj. Pokud koupíte kvalitní, čerstvý olej, budete ho skladovat v temnu a chladu a nebudete ho zahřívat, tělo vám poděkuje.

Tip na závěr z diskuzních fór: Pokud vám tekutý olej prostě nechutná, lidé doporučují přejít na čerstvě mletá lněná semínka (mlít těsně před konzumací, např. v mlýnku na kávu), která mají podobné benefity a jsou levnější.

Užíváte lněný olej pravidelně, nebo teprve zvažujete jeho koupi a máte strach z té specifické chuti?

Diskuze (2)

Nevyplňujte toto pole:

Výpis diskuzí

SB Avatar autora 25.5.2026 08:55
Koupila jsem si váš olej v 5 l nádobě a byl starý, měl nahořklou chuť. Měla jsem ho pro moje kamarádky a všechny jsme ho vylily. Byl nechutný a přešla jsem na olej, který si sama lisuji a nikdy nebyl hořký tehdy od vás. Už jsem si nikdy váš olej nekoupila, protože buď Ho smíchávate se zbytky nebo prodáváte, co zbyde. Blažíčková
RR Avatar autora Lněný olej 25.5.2026 10:09
Dobrý den, paní Blažíčková, děkujeme za Vaši zprávu. Mrzí nás, že jste měla v roce 2023 špatnou zkušenost. U olejů lisovaných za studena může být nahořklost způsobena více faktory – například skladováním, teplotou nebo delším otevřením nádoby. Rádi bychom ale zdůraznili, že oleje nemícháme, neředíme ani nijak neupravujeme. Každá šarže je lisována z čerstvých semen a pravidelně testována. Kolem roku 2023 jsme měli i semínka vypěstovaná místním zemědělce a je možné, že byla v semínkách příměs jiných semínek nebo část stonků. Je možné, že to bylo tím. Olej jsme chtěli vyměnit nebo vrátit peníze, to nabízíme každému zákazníkovi v případě stížností. Nicméně před tím i po tom si na olej nikdo nestěžoval. Kromě zmíněného experimentu používáme pouze vyčištěná semínka. Vaši zkušenost respektujeme, i když je již několik let stará a nemáme možnost ji zpětně prověřit. Pokud byste někdy v budoucnu potřebovala poradit nebo měla dotaz k olejům, jsme Vám k dispozici. Přejeme Vám, ať se Vám s vlastním lisováním daří. S pozdravem Olejářství.cz
JH Avatar autora 25.5.2026 08:11
Dobrý den,používám lněný olej již delší dobu(nejdříve norské Zinzino) a před asi dvěma lety jsem přešel na váš lněný olej.Jsem spokojený s jeho kvalitou a beru ho každý den jen tak na lžičku.Uchovávám jej v lednici od jara do podzimu a v zimně ve spíži kde je tma a chladno.Naprosto super nežlukne a mám jej v lahvičkách.
RR Avatar autora Skladování 25.5.2026 08:36
Dobrý den, ano výrobců je více a je dobré olej otestovat. Moc díky za Vaši zkušenost se skladováním.